Conference Program
Due to unforeseen circumstances, schedule and order of presentations and times may be subject to change without notice.
Friday, May 26
Plenary Session III - Future of Chemical Recovery
Session Chair: Hans Theliander, Chalmers
Room: IMPERIAL BALLROOM
8:30
''Future of pulp mills and biorefineries''
Hans Theliander, Chalmers
9:15
''Odorless Pulp Mill in Successful Operation''
Asta Humalajoki , Valmet
9:45
''The Next Generation LignoBoost – Tailor Made Lignin Production for Different Lignin Bioproduct Markets''
Kristin Lindholm, Valmet
10:15
Coffee Break / Room: Georgian Lounge
Session 7A - Recovery Boiler Modeling
Session Chair: Rikard Gebart, Luleå Technical University
Room: IMPERIAL BALLROOM
10:30
''CFD Modeling of Black Liquor Spray Nozzles''
Allan Walsh, Jansen Combustion and Boiler Technologies
11:00
''Mixing of High Momentum Flux Jets With a Confined Crossflow: Computational Analysis and Applications to Recovery Boiler Air Systems''
Maakala Viljami, Andritz
11:30
''Improved Evaluation of Recovery Boiler Water Circulation Design with a Help of The State-of-the-Art Cfd-Based Heat Flux Data''
Antti Sirainen, Andritz
Session 7B - Pulp Mill Liquor Cycle I
Session Chair: Rickard Wadsborn, Stora Enso
Room: ADMIRAL ROOM
10:30
''Control of Sulfidity in a Modern Kraft Pulp Mill''
Martin Wimby, Valmet
11:00
''Estimation of Amounts and Collection Degrees of Modern Pulp Mill NCG Flows''
Kirsi Hovikorpi , Lappeenranta University of Technology
11:30
''Changes in Chemical Recovery with a Continuous Cook Plant Start up''
Heather Munn, Irving Pulp & Paper
12:00
Lunch Break / Room: Regency Ballroom
Session 8A - Liquor Spraying/Emissions & Control
Session Chair: Pasi Miikkulainen, Andritz
Room: IMPERIAL BALLROOM
13:00
''Experiments on the Vertical Velocity Distribution of Black Liquor Spray in the Furnace''
Ari Kankkunen, Aalto University
13:30
''Economic Assessment of Post-Combustion CO2 Capture from the Flue Gases of a Kraft Pulp Mill''
Kristin Onarheim, VTT
14:00
''Purification of SOG - An Industrial Demonstration''
David Blomberg, SP Processum
Session 8B - Pulp Mill Liquor Cycle II
Session Chair: Jason Smith, Kadant Black Clawson
Room: ADMIRAL ROOM
13:00
''Alkaline Oxidation Based Process for Dissolving Pulp Production from Spruce Integrated into Kraft Pulp Mill - A Study on the Techno-Economics of Integrated Chemical Recovery Cycles''
Eemeli Hytonen, VTT
13:30
''The Modern White Liquor Plant''
Eva Hogebrandt, Valmet
14:00
''Modelling of Precipitation of Silicon, Aluminum and Phosphorus into Green Liquor Dregs''
Jens Wolf, RISE Bioeconomy
14:30
Coffee Break / Room: Georgian Lounge
Session 9A - Modern Pulp Mill, a Biorefinery II
Session Chair: Don McCabe, Irving Pulp & Paper
Room: IMPERIAL BALLROOM
15:00
''Expansion of Chemical Recovery Capacity at Södra Cell Värö Mill, Sweden''
Raymond Burelle, Valmet
15:30
''Analysis on Fossil Fuel Free Operation in a Northern Pulp and Paper Mill''
Katja Kuparinen, Lappeenranta University of Technology
16:00
''Energy Efficiency from Biofuels in Lime Kilns''
Merja Mäkelä, Kymenlaakso University
Session 9B - Recovery Boiler Performance Analysis & Modeling
Session Chair: Alarick Tavares, GP
Room: ADMIRAL ROOM
15:00
''Model-Base Performance Monitoring in a Recovery Boiler - Prove of Concept''
Jens Wolf, RISE Bioeconomy
15:30
''Reduction Rate Control''
Timo Laurila, Valmet
16:00
''Bark and Wood Powder Firing in the Recovery Boiler for Maximum Power Generation''
Mikael Ahlroth, RISE Bioeconomy